Órákig hajtogatott tepertős pogácsák
2014 február 12. | Szerző: Mónika Csík-Dakó
Annyira régóta kívántam már őket, és annyira régen sütöttem már, talán években mérhető a mikorja, hogy nekiláttam böngészni a netet egy jó receptért. Körülbelül tudtam milyet szeretnék. Sokkal egészségesebbre nem vágytam, és szerintem ezt nem is nagyon lehet/szabad, mert akkor csak egy kemény akármit kapunk. Ehhez a pogácsához türelem kell, kitartás, elszántság és szeretet, másként a tésztájához hozzáérni idétlenkedés. A tésztája hozzávalóit összegyúrattam a gépemmel 🙂 , amihez lisztet tettem a keverőtálba,- én vegyesen,- és minden hozzávalót, a legvégén a 3dl tejben felfuttatott élesztőt. Zsiradéknak kacsazsírt kívántam bele. Hagytam pihenni, amíg a tepertőt – én hagyma aprítóban – szinte krémesre daráltam. Belisztezett deszkán úgy 2 cm vastagra kinyújtottam és megkentem a fele tepertő krémmel. Sóztam, mint kiderült a végén, bátrabban is tehettem volna. Nem borsoztam meg a gyerekek miatt. A tészta elejét behajtottam középre, majd a tetejét is ráhajtottam, és végül a két oldalát is középre.
A hajtogatás után hagytam kelni 30-40 percet és újra megismételtem a nyújtást, lekenést és hajtogatást. A kelés után formára szaggattam és kerámia tepsibe pakolgattam őket. Hagytam pihenni 20 percet, felvert tojással lekentem a tetejüket, aztán 200 fokon megsütöttem, (előmelegített sütőben ) úgy 15 perc alatt szép ropogósra sültek. Ne pakoljuk túl szorosan a tepsibe a pogácsákat, mert még nőnek. Amire szükség van hozzá: – 80 dkg liszt ( 60 dkg búza és 20 dkg rozsliszttel készítettem) – 3 dl tej – 5 dkg élesztő ( másfél zacskós szárított) – 1 kk. cukor – só – 3 tojás sárgája – 2 dl tejföl – 1 kanál zsír – 40 dkg tepertő
Cukkini falatok
2014 február 10. | Szerző: Mónika Csík-Dakó
Gyors és finom, így jellemezhetném, hiszen lereszeltem 1 zsenge kis cukkinit, ráütöttem egy tojást, sóztam, rápréseltem egy gerezd fokhagymát, meghintettem egy evőkanálnyi rozsliszttel ( zabpehellyel is helyettesíthető ) és meleg, 2-3 evőkanálnyi olívaolajban kisütöttem kis halmokban. Jó alaposan keverjük el a masszánkat, jusson el mindenfelé benne a fokhagyma. Tettem még bele apróra vágott petrezselymet is, de kaporral is csoda finom lehet!
Joghurtot elkevertem egy kis tejföllel 1-1 kanállal, sóztam, zöldség zöldjét kevertem bele és ebbe mártogattuk.
Amire szükség van hozzá:
1-2 kisebb cukkini, úgy 30-40 dkg lehet
– 1 tojás
– petrezselyem
– só
– fokhagyma
– tejföl v. joghurt
Rétegezett finomságok
2014 február 6. | Szerző: Mónika Csík-Dakó
Bevallom a tegnapi abált szalonna, töpörtyű, újhagyma, lilahagyma vacsora mára csak citromos vizet kívánt maga után, na de tudtam azért délre megéhezek, hát összedobtam ” amit a hűtőben találok ” alapon egy kis könnyű rakottast.
Férfi öklömnyi krumplikat megpucolva, felkockázva sós vízben megfőztem. Leöntöttem a vizet , maradt ami maradt alatta, beledobtam 5 dekányi vajat, fél deci tejet, sót, borsot, szerecsendiót és alaposan összetörtem.
10 dkg fagyasztott spenótot olívaolajon megkergettem, egy nagyobb gerezdnyi apróra vágott fokhagymával, sóval, szerecsennel és összeforgattam a krumplival. Beleforgattam 5 dkg parmezánt és 5 dkg talált sajtot is.
A tofu eközben pácolódott. Tescoban szoktam venni, én most natúrral dolgoztam, de lehet kapni füstöltet is, az is finom lehet. Felszeleteltem félcentis darabokra. A pác olívaolaj, kakukkfű, só és szerecsen volt, hogy ezen a vonalon lépegessek. Hirtelen sütöttem meg a szeleteket, a pácos tányéron pihegtek szereplésükig.
Egy hosszú formába sütőpapírt tettem, – lustaságból, hogy később könnyebb legyen elmosni a formát, – ebbe beletettem a krumplis krém felét, ráfektettem a tofu szeleteket, betakartam őket a krumpli másik felével, amire fetát morzsoltam, kicsit a krumpliba nyomkodva őket egy villával.
Amire szükség van:
– 4 nagy krumpli
– vaj
– tej
– spenót
– fokhagyma
– olívaolaj
– 1 doboz tofu (ez Tescos volt)
– bármilyen 10-15 dkg sajt
– só, bors, szerecsendió, kakukkfű
Brokkoli elbrokkolistalanítatva
2014 február 4. | Szerző: Mónika Csík-Dakó
Annyira vágytam valami könnyűre, amit meg is eszek, de mégsem, mert nem üli meg a hasat és gyorsan el is készül, hát ebből született az alábbi receptem:
Készítettem egy jó kis besamelt, – de zabliszttel- azaz 5 dkg vajat felmelegítettem, és egy evőkanál olívaolajat is löttyintettem bele, megszórtam a liszttel, ( 2 ek.) 1-2 percig pirítottam és szép lassan belekevertem a szobahőmérsékletű tejet kézi habverővel. Megvártam,míg besűrűsödik, levettem a tűzről. Sóztam, borsoztam és szerecsent reszeltem rá, egy evőkanálnyi parmezánt, 5 dkg mozzarellát , ezután összeforgattam. (pizza mozzarella néven feszít a polcokon)
Előfőztem a brokkolit csipetnyi szódabikarbónás-sós vízben (előbbi a színe megőrzésében segít), úgy 15 percig főtt.
Vékonyra szeletelt csirkemellett, – de tényleg szinte átlátszósra vágva – bepácoltam kis köménnyel, csipet pirospaprikával, sóval, majorannával és nagy lángon átsütöttem pár perc alatt olívaolajon.
Előszedtem egy szimpi kis jénait, az aljára löttyintettem olívaolajat, belefektettem a brokkolikat, egészen nagy darabokra hagyva, erre hasaltak a csirkemellek, rájuk a sajtos besamel. Lehet kényeztetni még sajttal, akár tejföllel.
Sütés, hogy szép piros legyen a teteje !
180 fokon előmelegített sütőben 30 perc alatt megsül. Rozskenyérrel majszoltuk, mártogattuk, és olajban eltett nyárízű aszalt paradicsommal.
Napok óta kívántam a brokkolit, pedig nem is a kedvencem. Azt olvastam egyszer valahol, hogy az ember azért kíván meg bizonyos ételeket, mert a bennük lévő vitaminokra áhítozik a szervezete. Lehet….
Ebben a zöldségben, sok a folsav, vas, c-vitamin, béta-karotin, kalcium ….és még sorolhatnám. Egyétek, egészséges zöldség !
Ami szükséges hozzá:
– brokkoli (50 dkg )
– olívaolaj
– tej
– vaj
– sajtok ízlés szerint
– csirkemell ( 30 dkg )
– só, bors, szerecsendió, majoranna
Derelye, – a nagymama feladata
2014 február 25. | Szerző: Mónika Csík-Dakó
a derelye
Bevallom ez az a finomság, amit úgy egy évben kétszer vagyok hajlandó elkészíteni…de lehet, hogy egyszer sem. Nem nagyon volt tapasztalatom, de szerettem voltam kipróbálni és elsősorban meglepni a férjemet vele. A tésztája könnyű lett, finom, volt ami kiszakadt és elúszott belőle a töltelék, de meghempergetve egy kis morzsában, lekvárral az is finom volt.
Mindig izgatott egy tésztanyújtó gép, hogyan lehet azzal, miket varázsolni, így elkértem anyukámtól, – a szekrénye tetejéről állandóan leskelődő szerkezetet – és nekifogtam. Hát először küzdelem volt, de bele lehet jönni. Próbáltam egyforma hosszú tésztasávokat gyártani. Lekvárt halmoztam rá 3-4 centinként, ujjammal vizeztem, ráfektettem a következő vékony lapot, lenyomkodtam, egy csészével szaggattam, mert ragaszkodtam a kerek formához, a végén villával formáztam. Úgy 45 perc elteltével ment, mint a karikacsapás. Jó móka volt, de legalább 3 órámba telt, amit sajnos nem mindig tolerált a kis 2 évesem, így ő is segített tekerni a tésztanyújtót, vagy ellopni a leeső tésztát…sajnos meg is ette olykor.
Én 50 dkg lisztből készítettem, ez egy 4 -5 tagú családnak elég. Biztosan nem készítenék vendégeknek, és ezen most nagyon nevetek. Soha soha, ezt készítse mindenki magának !!
A liszt fele rozsliszt volt, a lekvár sajátom, és nekem nem volt egészen kemény a lekvárom, de nem is a nagyon folyós típusú.
A lisztből, tojásokból, sóból kevés vízzel egy keményebb tésztát gyúrtam, két részre osztva hagytam pihenni úgy 20 percet is.
Pirítottam zsemlemorzsát, majd a kifőtt derelyéket ebbe hempergettem és pakoltam is át egy másik tálra, hogy ne törjenek össze. Porcukorral, lekvárral tálaltam, ha már eszünk, együk rendesen, édesen, krémesen…
Amire szükség van hozzá:
– 50 dkg liszt fele fehér, fele rozs )
– 3 tojás
– csipet só
-zsemlemorzsa
– olaj
– szilvalekvár
– porcukor
a derelye tálalva
Oldal ajánlása emailben
X