Kuszkusz, a mesebeli
2014 március 25. | Szerző: Mónika Csík-Dakó
A kuszkusz számomra mindig is egy mesebeli világ fantázialényének finom étkeként volt számon tartva a fejemben. De ennek ellenére vonzott. Máskor is próbálkoztam már vele, na nem bonyolult az elkészítése, hanem ízekre gondolok.
Alnatura kuszkuszt vettem a Dm-ben. Fél bögrényit öntöttem egy tálba, rá 1 bögre forralt vizet és lefedtem, ott hagytam.
A tofut felszeleteltem, olívaolajos-szójaszószos felforrósított serpenyőbe fektettem és hagytam megpirulni mindkét oldalát.
3 koktélparadicsomot (mert most ez akadt a kezembe) feldaraboltam kis kockákra, természetesen szétfolyik-esik, sebaj! Fél cukkinit kockákra daraboltam és mehetett a serpenyőbe a tofuk kisülése után. Kis olívaolajat még kért, mert felszívták a tofu szeletek. Jó kis zsonglőrködés volt, mert közben még főzeléket is melegítettem a legkisebbnek, aki aztán ebédkor rárabolt a kuszkuszra, tofura, és ette a főzelék mellé, közölve, hogy neki ez ízlik.
Zsonglőrködést folytatván, fél kis dobozos tejfölt kikevertem egy kis kávéskanál szójaszósszal és beleaprítottam 2-3 medvehagyma levelet, sóztam, amiből nem kell sok a szójaszósz szereplése miatt. Hagytam érni, félretettem.
A kuszkuszra pillantottam, megpuhult, így beleszórtam a nyers paradicsomokat, megsült cukkini kockákat, sóztam. Tulajdonképpen minden készen állt úgy 15 perc alatt, és csodálatos ebéd kerekedett belőle. A tányér közepére halmoztam a zöldséges kuszkuszt, köré a medvehagymás dipet, és odahasaltattam a tofu szeleteket a tányér szélére. Mindenből maradt, 2-3 személynek elég is.
Bon appetit ! – szinte hallom Julia Child- ot ahogyan kiejti…csak úgy eszembe jutott.
Amire szükség van mindehhez:
– fél bögre kuszkusz
– fél cukkini
– 1 egész paradicsom v. 2-3 koktél
– 1 csomag tofu (füstöltet használtam)
– szójaszósz
– só
– tejföl (gluténmenteset használtam)
– 2-3 levél medvehagyma
Színes tésztahalom
2014 március 23. | Szerző: Mónika Csík-Dakó
Folytatván húshagyó napjaimat, megkívántam a tésztát, így nem is ártott ha nem hatalmas tarját fektetek rá vagy valamiféle tejszínes csodát, hanem könnyedebbre vettem. Zöldségeket reszeltem le, mégpedig 2 sárgarépát, 3 közepes fej gombát, fél brokkolit, 2 gerezd fokhagymát. Természetesen mindent megmostam először, megtisztítottam, azután reszeltem. Könnyen beszélek, kérdezitek biztosan, na de hogyan reszeltem le a brokkolit?? Hát úgy, hogy nem a hagyományos sajtreszelőn, hanem a karácsonyra kapott dagasztós, kavarós gépemen még egy ilyen funkciót is felfedeztem, így könnyedén reszelek le rajta bármit, bevallom sajtreszelőn nem próbáltam a brokkolit lereszelni, de megteszi, ha nagyon apróra felvágjátok. Azt gondolom egy valamire való háziasszony ezt már úgyis megoldja. Maradjon a brokkoli opcionális, helyettesítsétek cukkinivel akár, amit én elfelejtettem!!!!! beletenni az ebédembe, mert nem volt szem előtt. Nyugodtan nevetgéljetek rajtam, jól viselem, egyre jobban, hogy miket művelek olykor, de ráfogom,hogy olyan sokan élünk itt ( 3 gyerek+férj) hogy néha idiótaságokat követek el, mint mikróba teszem a hűtő helyett a vajat, vagy a lángon felejtek valamilyen ételt vagy turmix készítésekor nem teszek rá tetőt….sajnos idő sincs felsorolnom.
Szóval visszatérve a tésztához, a lereszelt zöldségeket tedd felmelegített olívaolajra és párold úgy 10 percig. Meglocsoltam egy evőkanál szójaszósszal, kevés sót szórtam rá. A végén egy nagy evőkanálnyi gluténmentes tejfölt kevertem bele, rászedtem a kifőzött 2 maréknyi tésztát és összemelegítettem pár perc alatt. Ne féljetek, ha a főzőléből is jut bele, selymesebbé teszi. Most egy Barilla durum tésztát választottam, de megkívántam.
Ha hosszú tésztát használtok, gusztusosan lehet tálalni, ha úgy nyúltok a tálalandó tésztába, hogy egy villával, mint a spagettit, elkezditek feltekerni. Így óvatosan tegyétek a tányérba, akár több halmot vagy egy nagyobbat is el tudtok rendezni és gusztusos kis fészkek kerülnek a család vagy a vendégek elé.
A végén friss kakukkfűvel hintettem meg.
Amire szükséged lesz:
– 2 szál répa
– fél brokkoli (opcionális)
– 2-3 gomba
– fokhagyma
– fél cukkini (a kifelejtett)
– szójaszósz
– só
– kakukkfű
– tészta (lehetőleg durum v teljes kiőrlésű)
Óriás burgonyák töltve
2014 március 20. | Szerző: Mónika Csík-Dakó
Régóta kívánt ételeim egyike volt már a töltött burgonya, de mivel egy ideje nem eszem húst, át kellett gondolnom mivel töltöm a családomnak és mivel magamnak. Nem vagyok mesterszakács oldalán bolyongok mostanában, az ő töltött burgonyája inspirált.
Először is, a nagy méretű burgonyákat fóliába csomagoltam. (fejenként 1 burgonya vacsorára, salátával, rozskenyérrel bőven elég) és 40-50 perc alatt puhára sütöttem 175 fokon a sütőben.
Amikor puha lett, – én hústűvel ellenőriztem, – akkor azbeszt kézzel kikapartam a héjából óvatosan, hogy ne sérüljön a fészek, egészen minimális mennyiséget hagyva benne. Közben bacon szeleteket sütöttem roppanósságig, 6 db-ot és a kisült zsírjával meglocsoltam a krumplikat, kivéve a sajátomat, amelyikbe zöldséges tölteléket terveztem. Azt olívaolajjal locsoltam meg, 1 kk. elég mindegyikbe. Visszadugtam a sütőbe és ropogósra sütöttem a ‘kosarakat’.
A kikapart krumpli masszába beletördeltem a bacont, cheddart és mozzarellát reszeltem, ízlés szerint mehet bele, én 4 krumplihoz úgy 5-10 dkg-okat tettem. Sóztam, borsoztam, 2 ek. főtt csicseriborsót villával összetörten és 5 dkg parajt apróra vágva is hozzátettem. Összedolgoztam, sóztam még. 1 ek.-nyi tejföllel lazítottam.
A zöldségeshez, 4 db barna csiperkét apróra vágva hirtelen átsütöttem, sóztam. A burgonyához kevertem 1 ek. joghurttal, 5 dkg apróra vágott parajjal. Sóztam.
A finom töltelékekkel a burgonyákat jól megpakoltam és megsütöttem 180 fokos sütőben. Be-benéztem és szép piros lett a tetejük úgy 15-20 perc alatt, mert ugye már forró volt a sütő. Friss salátával ettük, rozskenyérrel, ki mivel kívánja.
A töltelék összerakását is kezeljétek lazán, kerülhet bele bármi, amit szerettek vagy szeret a családotok!
Szükség van hozzá:
– 5-6 nagy szemű burgonyára (fejenként 1 db-ra)
– sajtok ízlés szerint (cheddar, mozzarella)
– pár szelet bacon
– paraj (fagyasztott is lehet)
– olívaolaj
– csicseriborsó (elhagyható)
– 4 fej gomba (barna csiperkét használtam)
– tejföl
– joghurt
– só
– bors
Brokkoli ropogós, a kiközösített
2014 március 20. | Szerző: Mónika Csík-Dakó
A brokkolit megpróbáljuk minden ételből kihagyni, de nem hogy ételből, hanem az egész étrendünkből. Én nagyon szeretem sajtmártással megsütve, vagy megsütni sok más zöldséggel együtt, rakottan, de akár főzelékként is. Egészséges, keressétek meg a számotokra ízletes ételt belőle.
A brokkolit megfőztem, kb. 15 perc, puha legyen, leszűrtem, miután kihűlt összetörtem villával, megsóztam. 1 ek.szójaszósszal meglocsoltam (sós-édes fajta, Tescos) 1 evőkanálnyi vegyes pirított magot szórtam rá, ( zsiradék nélkül pirítottam kis lángon) két evőkanálnyi apróra vágott petrezselymet, és alaposan összeforgattam egy villával. Kis hengereket formáztam, de bátran, ami számotokra gusztusos forma, formázzátok ! Ha túl lágynak érzitek a masszát, mehet bele 1 ek. zabpehely vagy rozsliszt akár.
Durvára tört zabpehelybe forgattam és forróra hevített 4 evőkanál olívaolajban lassan, közepes lángon megsütöttem minden oldalát. Kelkáposzta főzelékkel ettem, de magában egy kis mártogatóssal, friss salátával is isteni finom lehet. A szójaszósz, a pirított magvak egészen megbolondítják és még az is megkedveli, aki a brokkoli intenzív ízét nem díjazza.
Szükség van hozzá :
– 1 fej brokkolira (kb.30-40 dkg)
– 1 ek. vegyes magkeverék (Kalifát használtam: fenyőmag, tökmag…)
– 1 ek. szójaszósz
– só
– petrezselyem
– 10 dkg zabpehely
Hagymaleves, ahogy én készítem
2014 március 26. | Szerző: Mónika Csík-Dakó
Számtalan recepttel találkoztam már, ami a hagymalevest illeti. Olvastam fehérborosat, tárkonyosat, csakis fokhagymából készültet, burgonyával sűrítettet, cipóban tálaltat….de ma mindent hátra hagyva másképp készítettem, mint eddig, és mint az eddig olvasottak.
Egy nagy marék medvehagymát vettem tegnap, de még fogalmam sem volt mihez kezdek vele, csakis mert mindenhonnan ez folyik, kissé szerintem túlmisztifikálva a létezését, és így engem is magával rántott. Gondoltam egy jó medvehagymás pogácsára, ahogy szétomlik a szájban vagy valamiféle mártásra, – de az lett is belőle tegnap – és még mindig itt nézegettem, ahogy fekszik a konyhapulton és száll el belőle az élet.
Egy hatalmas póré is uralta a konyhámat, szerintem vagy 60 cm is lehetett, hiányzott belőle 2 cm már. Felkarikáztam és 4-5 gerezd feldarabolt fokhagymával, 8 szál medvehagymával, természetesen ezt is felaprítottam, egy edénybe dobtam, löttyintésnyi olívaolajjal, 5 deka vajjal. Pároltam kis lángon, sokáig, türelmetlenül. Amikor összeolvadtak szerelmesen mindhárman, akkor sóztam, meghintettem 1 evőkanálnyi rozsliszttel, pár perc pirítás után felöntöttem egy liter vízzel, – később még kapott 2 dl-t kb, – szerecsendiót őröltem bele, egy evőkanálnyi ételízesítőt, és hagytam fedő alatt főni úgy 30-40 percet takarékon. Rizstejszínnel selymesítettem, (1 ek.) de a hagyományos is megteszi.
A legvégét egy jó kis turmixolással zártam és pirítottam mellé rozskenyeret.
Amire szükséged lesz a leveshez:
– 1 szál póréhagyma
– 4-5 gerezd fokhagyma
– egy csokor medvehagyma
– szerecsendió
– só
– tejszín
– liszt
– vaj, olívaolaj
A hagymaleves tálalva
Oldal ajánlása emailben
X