Karfiolleves üvegtésztával – bár nem az Üveghegyen túl
2014 május 18. | Szerző: Mónika Csík-Dakó
Régebben előfordult, hogy majd’ minden hétvégén ezt főztem, annyira szerettük. Aztán feledésbe merült, csak úgy. Most pedig megláttam egy szép karfiolt a zöldségek között és eszembe jutott, mennyire finom volt a sejtelmesen csúszkáló üvegtésztával anno. Tejszínnel dúsítottuk, tejföllel, de most a diétánkba illesztve egyénileg adagoltuk a tejföl mennyiségét, és petrezselyemmel szórtam meg.
A karfiolt rózsáira szedegettem és vízbe merülve hagytam őket, hogy az esetleges bogárcsapat, aki benne lakik, előbújjon és elköltözzön. Olívaolajat, vajat melegítettem (1-1 evőkanálnyit kb.), rádobtam egy hanyagul félbevágott fokhagymát. Kevergettem, hogy átvegye a zsiradék a fokhagyma ízét, de ne égjen oda. Meghintettem 1 evőkanál tönköly búzadarával, és 1 perc pirítás után belepakolásztam a lakói által mentesített karfiolokat. Szerecsendiót őröltem rá, úgy fél kávéskanálnyit és fél evőkanál vegetát szórtam rá. Kevergettem céltalanul és 1 nagyobb szál répát pucolva-mosva, karikára vágva belepakoltam. Nagyra véve a lángot, 3-4 percig kavargattam, majd felöntöttem annyi vízzel, hogy ellepje a zöldségeket. Beledobtam még1 gerezd fokhagymát. Hagytam felforrni, és takarékra véve a lángot, összefőni a csodás levest. Ez úgy 30 perc lehetett talán.
Amikor minden puha lett, de ne hagyjuk szétfőni ! , akkor elzártam a tüzet alatta, beletördeltem fél csomag üvegtésztát, lefedtem és hagytam megpuhulni.
Úgy 15-20 perc elteltével jó nagy marék nagyon apróra vágott petrezselymet zúdítottam rá, óvatosan, hogy a zöldségek ne törjenek össze, átkevertem és tálaltam.
Mehet még rá só akár vagy szerecsen, ki mit szeret erősebben kiérezni, én most a petrezselyemre tettem a voksomat. Tejföllel ettük, mosollyal, és újra tűrtük, ahogyan az üvegtészta, mintha élne, néha kicsapva a kanálból, ránk fröccsenti a levest.
Amire szükséged lesz:
– 1 közepes fej karfiol
– 1 szál répa
– olívaolaj, vaj
– 1 ek. tönköly búzadara
– 2 gerezd duci fokhagyma
– vegeta, szerecsendió, só
– üvegtészta
– tejföl
– petrezselyem csokor
Lencsetál – hidegben mindig átmelegít
2014 május 15. | Szerző: Mónika Csík-Dakó
Már második napja zuhog, így mindenkinek lekonyul a szája, mosolyról morcossá válunk, és ilyenkor sokan vigasztalják magukat vagy édességgel vagy valami kiadós étellel, amolyan szívet-lelket átmelengetővel. Vagy csak én? Mindenesetre megint egy ideje nem került lencse az asztalunkra, gondoltam ez gyorsan el is készül, (nincs kedvem most fél napot a konyhában tölteni ) finom is, megfőzöm. Mindig akad a kamrában ez meg az, és olyat szerettem volna főzni, ami itthon van, hogy az orrunkat se kelljen kidugni a szeles, esős időben. Egyedül kakukkfűért kellett kirohannom, hát nem volt élmény, pillanatok alatt megfagytam és eláztam. De így legalább superman módjára megszereztem.
Nagy fej hagymát pucoltam, apróra vágtam és párolni kezdtem, csipet sóval meghintve. Amikor pirulni kezdett, kiskanálnyi pirospaprikával, szerecsendióval ízesítettem tovább.
Gondoltam egyet és a mélyhűtőből kivarázsoltam 10 dkg spenótot, fagyottan rátettem, és 10 perc után 1 evőkanálnyi tönköly búzadarával hintettem meg. 1-2 perc pirítás után egy 40 dkg-os lencse konzerv tartalmát is beleöntöttem és amikor élni kezdett, akkor egy duci fokhagymát apróra vágtam és beledobtam 4-5 szál kakukkfű társaságában.
10 perc után 1 kiskanálnyi dijoni mustár és 1 evőkanálnyi joghurt is került bele. Kicsi vizet öntöttem rá és 15 percig takarékon főztem. A végén 1 kiskanálnyi vegetát hintettem még rá, elkevertem.
Tálaláskor kaphat még joghurtot vagy tejfölt is. Mi pirított rozsos kenyérrel ettük.
Amire szükséged lesz hozzá:
– 1 fej vöröshagyma
– Bonduelle lencse (természetesen lehet száraz is vagy más márka is megfelel)
– 10 dkg spenót
– búzadara (tönkölyt használtam)
– só, szerecsendió, pirospaprika, vegeta, kakukkfű
– fokhagyma
– joghurt
– mustár
Mennybéli sodort
2014 május 13. | Szerző: Mónika Csík-Dakó
Azért a név, mert egy fűszer és rúd említése vagy péksütemény elnevezés szerintem nem fejezi ki mindazt, amit ez a sütemény ad.
Limara oldaláról sütöttem meg ezt a rudat, mert már ezt láttam mindenfelé a facebookon is.
http://www.limarapeksege.hu/2012/09/cukros-fahejas-rud.html
Muszáj volt, akartam beleharapni, pedig a cukrosakat nem igazán tudom beépíteni a mindennapjaimba, vagyis nem szeretném. Az idő szomorú, sírós és szürke, azt gondolom az aprókáim örülni fognak, először az illatoknak, majd az íznek is, amikor megérkeznek.
A tésztát 60 dkg lisztből állítottam össze én is, csak zablisztet is tettem bele. Én porélesztőt használtam, egy kis zacskó 3/4 részét, amit felfuttattam 1 kk. cukorral, langyos tejjel. Amikor mindent a tálba pakoltam, alapos gyúrás utána hagytam állni úgy 50 percet, majd öklömnyi gombócokkal dolgoztam, kinyújtottam és töltöttem. Hatalmasakra kelnek a sütés során. 10-15 perc alatt megsülnek, 170 fokon sütöttem. Szerintem bármivel tölthető. A hajtogatást Limara oldaláról érdemes ellesni, nagyon egyszerű, mutatós ötlet.
Sok eprem volt itthon, így azzal is dolgoztam és étcsokoládéval is. Az eperből 2-3 szemet szeleteltem fel egy süteménybe. A tejfölös mázhoz összekevertem a tejfölt és a többi hozzávalót, kóstoltam és kentem. Volt, hogy még a rápakolt epreket újból megcsorgattam az édes tejföllel. Csokis : édes tejföllel kentem meg a süteményt, majd csokit daraboltam rá, összehajtogattam.
Amikor kisült 1-1 adag, megkentem olvasztott vajjal és megszórtam cukor-darált dió- fahéj keverékével. Az illat leírhatatlan volt, olyan, mint amikor nyári záporban sétálsz vagy szivárványt fedezel fel az égen.
A tésztához szükség van:
– 60 dkg liszt (én 40 fehér és 20 zablisztet használtam)
– 1 tk. só
– 3 ek. cukor
– 1 tojás
– 2 tojás sárgája
– 3 dl langyos tej
– 6 dkg puha vaj
– 3 dkg friss élesztő
Tejfölös massza:
– 1 dl tejföl
– 1 ek.keményítő
– ízlés szerinti mennyiségű porcukor
– reszelt citromhéj (opcionális)
– vaínlia kivonat
Szóráshoz:
– 5 dkg olvasztott vaj
– 10 dkg darált dió
– 1 ek.cukor
– fahéj
Cukkini sok földi jóval
2014 május 30. | Szerző: Mónika Csík-Dakó
Mostanában jobban kedvelem a könnyű ételeket, és kedves Barátnőmnél megismerkedvén a kölessel, enném, enném és enném, szerelembe estem.
Háromszoros mennyiségű vízzel elkevert tejben főztem meg egy csészényi kölest, – ez úgy 10-15 perc, – közben a cukkini kikapart belsejét és egy harmad padlizsán ( maradékot megsüthetjük,majd krémet készíthetünk belőle) kikapart belsejét olívaolajra dobtam egy gerezd apróra vágott fokhagymával, és sütöttem közepes lángon. Mivel csak egy cukkinit töltöttem, kevés töltelékre volt szükség. Sóztam és szerecsendiót őröltem bele, csipet oreganót fahéjjal kísérve. 1 nagyobb fej gombát apró kockákra vágva beledobtam, sütöttem úgy 10 percig. Amikor megpuhult a padlizsán is, akkor egy evőkanálnyi tejfölt és 2 evőkanálnyi apróra vágott mozzarella és füstölt sajtot dobtam bele. Összemelegítettem, olvasztottam, amikor nyúlt már a sajt, 2 koktélparadicsomot – magjukat nem – apróra vágva beledobtam egy marék petrezselyemmel. Átkevertem, beleöntöttem a kölest és a cukkinikbe töltöttem, amit elfelejtettem megsózni. Tehát érdemes először meghinteni sóval a kis csónakokat. Betöltöttem, és azt hittem majd a kerámia tepsiben úúúgysem ragad le, megsütöttem kb. 20- 25 perc alatt. 175 fokon.
Tehát érdemes a csónakok alatt a tepsit épphogy csak kikenni vékonyan olajjal.
Amire szükséged lesz:
– 1 közepes cukkini
– 1 csésze köles
– harmad padlizsán
– 1 gerezd fokhagyma
– só, szerecsendió, oreganó, fahéj (utóbbi elhagyható)
– 2 paradicsom (koktélt használtam, de más fajta is tökéletes)
– 1 db gomba
– 2 ek. bármilyen sajt (mozzarellát és füstölt trappistát használtam)
– 1 ek.tejföl
– marék petrezselyem
Oldal ajánlása emailben
X