Libamáj, a megvarázsolt
2014 március 10. | Szerző: Mónika Csík-Dakó
Éljen a nőnap ! Én valahogy sosem rajongtam a vágott virágokért, bár a hajnali harmat lepte csokrok azért elbágyasztanak lelkileg. Előnyt élveznek nálam a cserepes, szabadba kiültethető virágok, de méginkább a libamáj.
Ezzel lepett meg a férjem és hájjal mellé, … csak nézegettem, nézegettem és vágytam valami igazán különlegesre belőle. Rántani nem akartam, bár szeretem, de úgy elnehezíti az ember pocakját az a bunda, most épp’ nem vágytam rá. Nagyon régen ehettem már kemencében sült libamájat, na de kemencém meg nincsen, csak vágyakozás utána. Mégis a kemencétlenség adta az ötletet és paprikákat pucoltam, paradicsomot mostam, fokhagymát, babérlevelet keresgéltem, almát szeleteltem, hájat daraboltam, mindent belehalmoztam egy tálba és bedugtam a sütőbe. Alulra egy evőkanál kacsazsírt tettem, rápakoltam a paprika karikákat, felszeletelt hagymát, fokhagymát, babérlevelet, egyik oldalba az alma szeleteket, minderre fektettem az 1-2 cm-esre szeletelt aranyló májat. Sóztam. Rápakolásztam a májakra a feldarabolt hájat, úgy 15-20 dgk-ot, semmi nagy fortély, 30-40 perc közepes hőmérséklet leskelődéssel fűszerezve, és elém tárult, vagyis a pocakomban landolt a sok finomság.
Amire szükség lehet:
– 1/2 kg libamáj
– 15-20 dkg háj
– 1 db fehér paprika
– 2 db kápia paprika
– 1 vöröshagyma
– 2 db alma
– 5 gerezd fokhagyma
– babérlevél
– csipet só
– tetszés szerint zsír
Rétegezett finomságok
2014 február 6. | Szerző: Mónika Csík-Dakó
Bevallom a tegnapi abált szalonna, töpörtyű, újhagyma, lilahagyma vacsora mára csak citromos vizet kívánt maga után, na de tudtam azért délre megéhezek, hát összedobtam ” amit a hűtőben találok ” alapon egy kis könnyű rakottast.
Férfi öklömnyi krumplikat megpucolva, felkockázva sós vízben megfőztem. Leöntöttem a vizet , maradt ami maradt alatta, beledobtam 5 dekányi vajat, fél deci tejet, sót, borsot, szerecsendiót és alaposan összetörtem.
10 dkg fagyasztott spenótot olívaolajon megkergettem, egy nagyobb gerezdnyi apróra vágott fokhagymával, sóval, szerecsennel és összeforgattam a krumplival. Beleforgattam 5 dkg parmezánt és 5 dkg talált sajtot is.
A tofu eközben pácolódott. Tescoban szoktam venni, én most natúrral dolgoztam, de lehet kapni füstöltet is, az is finom lehet. Felszeleteltem félcentis darabokra. A pác olívaolaj, kakukkfű, só és szerecsen volt, hogy ezen a vonalon lépegessek. Hirtelen sütöttem meg a szeleteket, a pácos tányéron pihegtek szereplésükig.
Egy hosszú formába sütőpapírt tettem, – lustaságból, hogy később könnyebb legyen elmosni a formát, – ebbe beletettem a krumplis krém felét, ráfektettem a tofu szeleteket, betakartam őket a krumpli másik felével, amire fetát morzsoltam, kicsit a krumpliba nyomkodva őket egy villával.
Amire szükség van:
– 4 nagy krumpli
– vaj
– tej
– spenót
– fokhagyma
– olívaolaj
– 1 doboz tofu (ez Tescos volt)
– bármilyen 10-15 dkg sajt
– só, bors, szerecsendió, kakukkfű
Barna sörben főtt rozmaringos marha – vajas gombóccal
2013 november 19. | Szerző: Mónika Csík-Dakó
Rééééges régen már megfőztem egyszer ezt a ragut, akkor is Lúdanyó oldaláról követve az instrukciókat. Igazi jó átmelengető étel, hideg időre való. Hát utóbbi adott sajnos, de ha már ez van, élvezzük a jó oldalát, együnk tápláló, átölelő ételeket. Vidítólag hatnak.
Icipicit változtattam csak az eredeti recepten, mégpedig annyit, hogy hirtelen ötlettől vezérelve, amikor már a vas kondérban csücsült az egész társaság, akkor a tetejére biggyesztettem 8 db fokhagymagerezdet és nem kizárólag barna sörrel, hanem fele-fele arányban, barna és világos sörrel főztem, mert a mi szájízünknek és a kicsikééknek is keserű volt.
A marhahúst sóztam, borsoztam, rászórtam a lisztet és összeforgattam, hagytam a deszkán. Olívaolajat forrósítottam a vas lábaskámban és több részletben kisütöttem benne a húskockákat, egy külön tálban gyűjtögetve ami már kisült. Közepes lángon süssük, vigyázni kell, mert gyorsan odapörren ám !
Amikor végeztünk a húskockák átsütésével, akkor a hús helyére a vékony félkarikákra szeletelt lilahagymákat tegyük és kicsit süssük át a lisztes olajban. Én még löttyintettem olajat alá, mert a hús nagyon itta magába. Apróra vágtam rozmaringot és azt is rászórtam. Pár perc pirítás után – hiszen lesz úgyis ideje megpuhulni a hagymának,- visszapakolásztam a húst és meglocsoltam a sörökkel.
Rászórtam a feldarabolt krumplit, karikára vágott zellert, répákat, öntöttem még rá 3-4 dl vizet, sóztam, borsoztam, szórtam még rá kávéskanálnyi rozmaringot, ráfektettem 1 ágat is, ebben a fázisban szépen elosztva beletettem a fokhagymákat is, és fedővel a tetején betettem a sütőbe. szerintem úgy 10 kg-ot nyomott a vas lábas így megtömve, nem viccelek!
Így főztem-sütöttem 2 órán át. Nagyon vártam már, hogy végre elérkezzen az idő, megkóstolhassam hogy alakul az íze. Leírhatatlan az íz, selymes és a rozmaring ott lapul, a zöldségek íze eggyé érik…
Ezalatt elkészítettem a gombócot, én másfél adagnyit, – emlékeztem, hogy régen nagy keletje volt a finom kis gombócoknak – de alul egy adag mennyiségét adom meg.
A száraz hozzávalókat egy edényben összevissza egymásra szórtam és aztán elmorzsoltam a vajjal. Ne ijedjünk meg, hasonlít a homokra ilyenkor, így szép óvatosan adagoljuk a vizet hozzá, amíg kapunk egy nem túl kemény, nem túl puha tésztát. Gyúrjuk át alaposan! Folpackba csomagolva a hűtőbe tettem.
Amikor puha a hús, diónyi gombócokat söndörgettem a tésztából, rátettem a ragura, de érjen a lábuk a lébe! 10 perc elég nekik. Ha kevés a leve a ragunknak, pótoljuk ki forró vízzel, de húslével még finomabb.
Ami fontos hozzá:
– 1 kg kockára vágott marhalábszár
– 3 ek. liszt
– 3 db lilahagyma
– 2 üveg sör
– 2-3 fehérrépa vagy paszternák
– 2-3 sárgarépa
– 4-5 szem krumpli
– 3-4 szál szárzeller vagy 1 hagyományos zeller
– 8 db fokhagymagerezd
– olívaolaj
– só, bors
– friss rozmaring előnyben, de szárított is tökéletes
gombóchoz:
– 250 gr finomliszt
– 1/2 tasak sütőpor
– 12 dkg vaj
– só
– bors
– rozmaring
– 1/2 – 1 dl víz
Lencsetál – hidegben mindig átmelegít
2014 május 15. | Szerző: Mónika Csík-Dakó
Lencsetál rozsos kenyérrel
Már második napja zuhog, így mindenkinek lekonyul a szája, mosolyról morcossá válunk, és ilyenkor sokan vigasztalják magukat vagy édességgel vagy valami kiadós étellel, amolyan szívet-lelket átmelengetővel. Vagy csak én? Mindenesetre megint egy ideje nem került lencse az asztalunkra, gondoltam ez gyorsan el is készül, (nincs kedvem most fél napot a konyhában tölteni ) finom is, megfőzöm. Mindig akad a kamrában ez meg az, és olyat szerettem volna főzni, ami itthon van, hogy az orrunkat se kelljen kidugni a szeles, esős időben. Egyedül kakukkfűért kellett kirohannom, hát nem volt élmény, pillanatok alatt megfagytam és eláztam. De így legalább superman módjára megszereztem.
Nagy fej hagymát pucoltam, apróra vágtam és párolni kezdtem, csipet sóval meghintve. Amikor pirulni kezdett, kiskanálnyi pirospaprikával, szerecsendióval ízesítettem tovább.
Gondoltam egyet és a mélyhűtőből kivarázsoltam 10 dkg spenótot, fagyottan rátettem, és 10 perc után 1 evőkanálnyi tönköly búzadarával hintettem meg. 1-2 perc pirítás után egy 40 dkg-os lencse konzerv tartalmát is beleöntöttem és amikor élni kezdett, akkor egy duci fokhagymát apróra vágtam és beledobtam 4-5 szál kakukkfű társaságában.
10 perc után 1 kiskanálnyi dijoni mustár és 1 evőkanálnyi joghurt is került bele. Kicsi vizet öntöttem rá és 15 percig takarékon főztem. A végén 1 kiskanálnyi vegetát hintettem még rá, elkevertem.
Tálaláskor kaphat még joghurtot vagy tejfölt is. Mi pirított rozsos kenyérrel ettük.
Amire szükséged lesz hozzá:
– 1 fej vöröshagyma
– Bonduelle lencse (természetesen lehet száraz is vagy más márka is megfelel)
– 10 dkg spenót
– búzadara (tönkölyt használtam)
– só, szerecsendió, pirospaprika, vegeta, kakukkfű
– fokhagyma
– joghurt
– mustár
Oldal ajánlása emailben
X